Crescent 15.5 [Tidl. båd] 1983
2.455 visninger
|
Oprettet:
Crescent 15.5
Årgang:
1983
Type:
Hardtop båd med planende skrog. <kender deværre ikke det fulde navn på båden, eller den nøjagtige årgang.
Drivkraft
40 hk. 4 cyl. Mercury classic ELO Årg. 96 m. autolube og elstart.
Størrelse
15.5 fod
Interiør
ikke så meget endnu. MOMO læderrat. Er igang med, og næsten færdig med, at lave nye bænke, samt motorbrønd agter. Det gamle var pilråddent. Tak i den forbindelse til POCA i Hedensted, for gode råd og vejledning! Her kan man også købe materialer til fornuftige priser! Har også skiftet vinduerne, så nu kan man kigge ud og ind igen:-)
Ekstraudstyr
Ekstra tank, en pose med øl og sodavand.
Bemærkninger
Velsejlende lille båd til hyggeture på fjorden, tube, vandski mv.

Crescent 15.5
aug 2010
Følger: 6 Følgere: 5 Både: 1 Emner: 2 Svar: 6
For stemmen. Det med farven prøvede vi også at ramme. alt er tænkt igemmen
apr 2010
Følger: 1 Både: 1 Emner: 7 Svar: 15
Tak til både Bent og Casper. Jo det kunne være dejligt med en kalesche, men der er mange andre ting på dette gamle skiw der trænger, inden vi kommer så vidt.
Heldigvis var det jo kanonvejr til en lille aftentur på fjorden (Horsens) idag.
dec 2006
Følger: 7 Følgere: 5 Både: 2 Emner: 8 Svar: 43
en bedømmelse er givet ;o)
apr 2009
Følger: 3 Følgere: 2 Både: 1 Emner: 2 Svar: 13
Velkommen til bådgalleri.dk dejligt at se flere Crescent både.
Så må du have en kalesche til båden, så du kan sejle i tørvejr, regn er da ingen hindring for en sejltur.
en bedømmelse er givet.
apr 2010
Følger: 1 Både: 1 Emner: 7 Svar: 15
Jamen det er jo også nu det rigtig burde være bådvejr, og når det så regner, ja så må man jo til computeren. (Har nu alligevel været ude en lille tur idag, men endte med at blive våd:-)