{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Selco Cabin 1977

1.162 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen båd er oprettet og stemt ind. Opret din egen båd

Per M
Mand | 60 år | Oprettet: 26. jun 2023


Selco Cabin

Årgang:
1977
Type:
Har lige købt Båden der trænger til en kærlig hånd, Den er blød i inderbund pga fugt, krydsfinerplader under fiber rådnet op, har skåret gammel inderbund væk, og fjernet det midterste skum, og er igang med ny bund. Motor og drev virker fint, men el er en fuglerede, så der er noget at se på, flere billeder følger.
Drivkraft
Volvo Penta aq 130
Størrelse
18 fod
Interiør
Kabine er med 2 køjer, og ser fin ud, cockpit er med blød inderbund, skal bygges op igen, ingen kasse om motor, og ingen styrestole, der skal laves lidt før den sejler.
Ekstraudstyr
Trimflaps med defekt hydrolick motor, der er en fin bilradio der virker, el lænsepumpe, start og forbrugsbatteri.
Bemærkninger
Er i gang med istansættelse.
Kunne godt tænke mig en kaleshe, det er godt nok dyrt at få lavet en, langt mere end mit buget for det, meget mere end jeg har givet for båden.
18/7 2023- har sejlet første tur, det viser sig at motor ikke er ok, smider både vand og olie, har taget toppen af og toppakning er gået, skifter snart pakning håber det er nok
Kommentér på:
Selco Cabin
Annonce