2.457 visninger
|
Oprettet:
Hjæælp til valg af påhængsmotor! {{forumTopicSubject}}
Hej med jer
Jeg skal se på ny/brugt påhængsmotor idag, men jeg er ret grøn på dette område, så har brug for jeres input.
Motoren er denne:
http://www.dba.dk/mariner-paahaengsmotor-10-hk/id-1006960871/
Hvad skal jeg være opmærksom på?
Er Mariner kvalitet?
Er prisen ok?
Andre input?
Jeg håber virkelig i vil hjælpe lidt, og på forhånd mange tak
Venligst
Thomas
apr 2013
Følger: 7 Følgere: 6 Emner: 1 Svar: 5
når du er der ude ska du høre den starter og se at den giver kølvand
og om den står fint i tomgang og køre som den skal
de magnumer der plejet ikke fejle noget
apr 2014
Følger: 1 Følgere: 4 Emner: 9 Svar: 40
Den skal sidde på en glasfiber jolle, som jeg faktisk ikke ved hvor lang er. Men har de sidste 8 år sejlet med en 12 hk Tohatsu, som har været rigtig fint, og masser af power. Så tænker ikke at 2 hk gør den store forskel.
Er det et minus at den er to-takter?
Jeg har snakket med sælger, og han siger at det er en motor han har byttet sig til. Det har været en gammel mand som har haft den, til at sidde indbygget i en træjolle.
apr 2014
Følger: 1 Følgere: 4 Emner: 9 Svar: 40
Jamen så er jeg mere rolig, hvis du ville tage et par tusind mere.
Tak for dine inputs, det er helt sikkert noget jeg vil holde øje med, når jeg skal kigge på den senere idag.
Har faktisk læst, at den Mariner Magnum har en termostat som styrer kølevandet. Derfor giver den ikke så meget kølevand i starten (hvis det er en kold-start), men mere kølevand, når den bliver varm.
Tak
Hjæælp til valg af påhængsmotor!