{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Møbler skal samles 1.500 kr.
  • Hænge 3 gardinstænger op på væg, samt hænge 3 lamper op 1.500 kr.
  • Hylde, vitrineskab, lampe og tv montering 1.400 kr.
  • El opsætning af lampe 500 kr.
  • Rengøring 400 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine, fejlkode E09, Siemens 2.342 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Volvo D4 & CUMMINS QSD
  • #1   25. aug 2024 Volvo Penta D3 / D4 er udemærkede motorer, men der er mange sygdomme, hvis ikke de passes ordentligt. Reservedelene til begge motorer er lidt hip som hap. Det er Volvos egne motorer, og mange stumper kan være i restordre ller udgået - så er du virkelig på herrens mark, hvis uheldet er ude.

    MerCruiser / Cummins er også fine nok, men du bliver skræmt af reservedelspriserne. Specielt den lille 1.7 DTI skal du holde dig langt væk fra - det er en Opel motor fra Astra serien, og den er.....nej, hold dig væk.

    Begge motorfabrikater er kostbare i service og vedligeholdelse. Brændstofforbruget er acceptabelt nok, men resten er sjældent noget værd.

    Jeg ville gå i en buen uden om dem begge.


  • #2   25. aug 2024 Syntes der bliver snakket meget om dyser brændte stempler på visse D4 modeller,men ok der er mange både med D4èr i

  • #3   26. aug 2024 Volvo Penta er stort set det eneste fabrikat til indenbordsmotor m/ drev, hvis det skal være diesel. Det er nok derfor, du ser mange af dem rundt omkring.

    Der findes en søgemaskine der hedder google.com... smiley

    Prøv at find den og skriv "trouble shooting Volvo Penta D3 / D4"


Kommentér på:
Volvo D4 & CUMMINS QSD

Annonce