{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering af gardinstang – soveværelse. 500 kr.
  • Have mand 500 kr.
  • Nedtagning af ladeboks 1.000 kr.
  • hækklipning 1.490 kr.
  • Installation af vaskemaskine og tørretumbler 1.500 kr.
  • Rulle en rullegardin op 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  brackets ?
  • #1   16. jan 2009 Bracket - der betyder knæ i maritim oversætte, er en slags hyldeknægt med en stor hylde bag på speedbåden, og er én af de muligheder, man har for at få et anderledes fartøj. En bracket rykker motoren agterud og giver samtidig en god platform, og den ændrer bådens sejlegenskaber på en spændende måde. Den bliver hurtigere og får mere storbådsagtige sejlegenskaber.
    Husk der kommer ekstra belastninger på skroget, når man flytter en kraftig motor næsten trekvart meter længere bagud. Det er værftsarbejde at montere en bracket, der er en kraftig glasfiberkonstruktion, som spændes til agterspejlet med en række velvoksne bolte og spændskiver.
    Motoren bagud giver større bådfornemmelse
    I havnemanøvrer virker det, som om båden manøvrerer lidt mere præcist, fordi motoren sidder mere frit af skroget.


  • #2   16. jan 2009 jeg har set sådan nogle cmc jackplates på en hjemmeside "stenteq.com" hvor man kan hæve og sænke motoren, og om det kan betale sig hvis man kun har en 60 hestes motor, de skriver det giver mindre "drag" modstand i vandet og bedre brændstof økonomi.

  • #3   16. jan 2009 Om det kan betale sig med en 60hk´s motor kommer an på båden den sidder på.

    Vejer båden under 150 - 200 kg ville jeg mene det vil være et fedt pift til sejl egenskaberne, måske ikke det helt vilde, men ok, om det kan betale sig rent økonomisk er en anden sag.


  • #4   19. jan 2009 Hvad er der af ulemper?? Jeg har kun hørt fordele. Men der hvor en bracket vel er mest på sin plads, er vel ved konvertering fra indenbords tilo udenbordsmotor. MVH Frank

  • #5   19. jan 2009 Dal det du har kikket på hedder en jackplate og ikke en bracket.. tingene er ikke de samme smiley
    Det Michael beskriver er brackets i den forstand at man ønsker at montere en platform bag skroget.


  • #6   19. jan 2009 ok tak for svarene:) men om det så kan betale sig med en jackplate på en 14 fod båd

Kommentér på:
brackets ?

Annonce