3.267 visninger
|
Oprettet:
Afmontering af mast på Junker 22 {{forumTopicSubject}}
Hej Alle
Først og fremmest tak for et godt site med mange gode informationer!
Jeg er nu den lykkelige ejer af en Junker 22, som pt. ligger i Bork havn. Denne skal snart sejles til Hvalpsund / Sundsøre, hvor jeg får en fast plads fra næste sæson. Inden da, skal båden hjem og stå, således at vi kan renovere den fuldstændig. I den forbindelse har jeg brug for et råd/info omkring afmontering af masten. Er der en venlig sjæl herinde, som vil beskrive denne proces i deltajler, så jeg ikke gør noget for forkert?
På forhånd mange tak for hjælpen!
Med venlig hilsen Svend
feb 2008
Følger: 13 Følgere: 12 Både: 2 Emner: 22 Svar: 107
aug 2012
Følger: 1 Både: 1 Emner: 1 Svar: 3
Ok, det vil jeg gøre.
Har du nogen kontaktoplysninger på ham?
På forhånd tak...
aug 2012
Følger: 1 Både: 1 Emner: 1 Svar: 3
Tusind tak for tilbuddet, men masten skal først afmonteres d. 9/9 i Sundsøre havn, idet jeg sejler båden derop og får den efterfølgende transporteret til Hobro.
Derfor ledte jeg efter en detaljeret guide for, hvordan det skal gøres - inkl. hvilket værktøj jeg skal medbringe.
MVH Svend
aug 2012
Følger: 1 Både: 1 Emner: 1 Svar: 3
På forhånd mange tak...
MVH Svend
maj 2013
Følger: 1 Både: 1 Emner: 1 Svar: 2
Jeg er ny ejer af Silke, Lemvig 104, men aner absolut intet o, hvordan man sætter mast og rig på. Så det er det modsatte problem af dit, Svend.
Er der en der ved noget, fiduser et godt råd?
Jeg ved godt, at en der har forstand på det, nemt kan. Men, jeg kender ikke rigtig nogen i Lemvig.
Afmontering af mast på Junker 22