{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
4.007 visninger | Oprettet:

Diagram mariner-stikforbindelse {{forumTopicSubject}}

Hej
Jeg har en gammel mariner 675/60hk 2cylindret 2-takter der ikke vil starte. Da jeg købte den for en måneds tid siden sprang den igang med det samme så det piner mig lidt...specielt fordi jeg er novice på bådområdet... smiley

Moteren tørner fint rundt men den tænder overhovedet ikke, heller ikke med lidt æter i indsugningen. Der er benzintilførsel for tændrørene bliver våde (har tørret dem men det hjælper ikke)

Der er en "dødmandsknap" på styrepulten men de 2 ledninger ud af den er "åbne" uanset om den er aktiveret eller ej. Jeg har prøvet at kortslutte de 2 ledninger ved styrepulten men det hjælper ikke. Skal dødmandsnappen være sluttet eller åben for motoren starter?

Der er 2 håndtag på gashåndtagsboksen, det store står lodret men skal det lille stå i en bestemt stilling for at motoren tænder? Se billede.

Ledningsnettet er ikke det bedste under styrepulten så jeg har mistanke om en dårlig forbindelse. Selve ledningerne ender i et samlestik med 7 pinde i motoren, er der nogen der har et diagram over sådan et stik så jeg kan ohme det igennem?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Træbehandling i weekenden 1.600 kr.
  • Reparation af fastgørelsesplade og genmontering af vaskeskab 3.800 kr.
  • Samle et spisebord og hævesænkebord 400 kr.
  • Afhentning af pap, plastik mv. 710 kr.
  • Pak skab skal sættes op 1.400 kr.
  • Elektriker 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Diagram mariner-stikforbindelse
Kommentér på:
Diagram mariner-stikforbindelse

Annonce