8.498 visninger
|
Oprettet:
Køb i udlandet?? {{forumTopicSubject}}
Er der nogen der kender nogle sider hvor man kan købe båda i Sverige og Norge????
på Forhånd tak...
aug 2006
Følger: 9 Følgere: 25 Både: 2 Emner: 13 Svar: 2.400
Prøv her.
http://www.blocket.se/li?q=&ca=15_s&c=18&w=3&ps=&pe=&bt=
og her.
http://www.rubrikk.no/bat/
og her.
(link fjernet)
NB: Glem ikke at se hvad der er i Holland, da det er billigt. Jeg købte bl.a. min i Amsterdam.
sep 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Både: 1 Emner: 25 Svar: 174
Men vil gerne høre lidt til, i som har erfaring.
Billeder er jo taknemelige. Jeg har det bedst med at se varen før jeg lægger opsparingen på bordet..
Og man suser jo ikke bare lige til Amst. eller Berlin. uden vidre.
Og hvad med fragt, og er der transportskade-forsikring. osv.
jeg ville gerne høre lidt om købs-forløbet..
aug 2006
Følger: 9 Følgere: 25 Både: 2 Emner: 13 Svar: 2.400
http://babelfish.altavista.com/
Jeg lejede en 1300Kg trailer ved Shell, og fik original reg.attest og res.hjul med. Og Told & Skat skriver, at man må importere båd til privat, hvis den er brugt, kommer fra andet EU land, og du max. har givet DKK 70.000,- for den. Samt skal der tidligere være blevet betalt told & moms af båden i et andet EU-land. Så skal du ikke betale told & moms af båden, når du tager den hjem. Norge er derfor et problem !!!
Jeg købte min i Holland, og lavede slutseddel, hvor pris var oplyst, samt at den tidligere ejer, garanterede at der var betalt told & moms. ( evt. kopi af gammel kvittering ).
Samlet brugte jeg 25 timer, fra start i Randers, til jeg var tilbage med min brugte båd.
Leje af trailer: 700,-
Benzin: 1400,-
Båd + motor + trailer + udstyr kostede EUR: 4.300,-
men fik ham pruttet ned i 4.000,- via mail, og yderligere ned i 3.700,- da vi handlede. Hans bådtrailer skar jeg over i tre dele( vinkelsliber ), og lagde den op i båden. Den blev svejset sammen senere.
To andre jeg arbejder sammen med, har h.h.v. hentet deres i Holland, og Sverige for tre måneder siden.
jul 2006
Følger: 10 Følgere: 9 Både: 4 Emner: 21 Svar: 59
sep 2005
Følger: 1 Følgere: 1 Både: 1 Emner: 25 Svar: 174
Har du købt privat ell hos forhandler, og hvor meget har du ca sparet, når du trækker benzin og div omkostninger fra.
maj 2005
Følger: 30 Følgere: 29 Både: 2 Emner: 24 Svar: 125
Man kan nogle gange tjene det dobbelte af hvad man har givet for båden i Tyskland, når man sælger den i Danmark
aug 2006
Følger: 9 Følgere: 25 Både: 2 Emner: 13 Svar: 2.400
Da jeg ankom til Holland, var alt som aftalt, og de sad enda og ventede med kaffe og morgenmad.
For et par år siden købte jeg en Shetland 535 m/50HK Mercury i Holland. Pris DKK 21.500,- og solgte den to mdr. efter til 40.000,- uden at have kostet en krone.
Der findes mange hjemmesider i Holland med både. Feks. https://www.botentekoop.nl/uitgebreidZoeken.aspx.
Men gå ind på GOOGLE og skriv modelnavn på båden (feks. Shetland) og efterfølgende skriv " + prijs". så kommer de frem. (prijs er det hollandske ord for pris).
Men både over 1300 Kg kræver jo nok en tungere transport + udgift.
aug 2006
Følger: 9 Følgere: 25 Både: 2 Emner: 13 Svar: 2.400
Men her er flere hjemmesider fra Holland.
http://www.speurders.nl/
http://www.marktplaats.nl/
(link fjernet)
(link fjernet)
http://www.veilingkijker.nl/
http://www.adverteergratis.nl/
osv. osv. osv.
Køb i udlandet??