{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
944 visninger | Oprettet:

Male båd {{forumTopicSubject}}

Hej.
Jeg skal male min jolle med Hempel 1-komponent multicoat. I den forbindelse agter jeg at grunde båden først med alkyd primer. Kan jeg spare lidt penge og købe Biltemas alkyd 1-komponent primer og så male den over med hempel eller skal jeg holde mig til primer fra hempel selvom det er betydeligt dyrere?
Mvh Søren


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af TV 280 kr.
  • Rep. Af asko opvaskemaskine 799 kr.
  • Elektriker - Udskiftning af 2 udendørslamper og opsætning af 1 pendel 1.500 kr.
  • Egeføj 2.800 kr.
  • VVS-installatører. Tømme vand ud af opvaskemaskine 668 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Male båd
  • #2   20. mar 2021 Hej Rasmus.
    Det er glasfiber. Men ved ikke hvad den har været malet med før derfor 1-komponent (har ikke slebet helt ned til gelcoaten)


  • #4   20. mar 2021 Interessant spørgsmål. Jeg ville lave en prøve på et lille stykke ved først kommende lejlighed, der er godt reson i at bruge den fra biltema hvis den kan klare jobbet.
    Kom endelig med en update, jeg har tidligere stået i samme problematik. Det er der sikkert mange der har smiley
    Mvh


Kommentér på:
Male båd

Annonce