{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
7.284 visninger | Oprettet:

Johnson 70 VRO {{forumTopicSubject}}

Jeg har for nylig købt en båd med denne motor, men den kører ikke optimalt. Propellen er grim, så den arbejder jeg på at skifte, men derudover undrer jeg mig over at kølevandet ikke bliver varmt!? Den går desuden ujævnt, og vibrerer meget synes jeg. Den trænger til et serviceeftersyn generelt, men før jeg ofrer de 2-3000 kr. marineservice formaster sig til at forlange for at skifte olie og impeller, vil jeg jo gerne finde ud af om den er til at redde!?
Den starter egentlig ok, og tændrørene ser brugte, men ikke ødelagte ud. Er der noget jeg selv kan gøre, eller er der nogen der kan anbefale en Johnson doktor, der kan tage en vurdering, og evt. gøre et eller andet ved den. (Håber den er til at redde, da der ikke lige står en ny på budgettet:-( )


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Handyman til små opgave 500 kr.
  • Få fjernet TV bord 250 kr.
  • Opsætning af en lampe. 1.050 kr.
  • afhentning forskelligt skrald 2.500 kr.
  • Opening a mailbox with a lost key and replacement of lock 770 kr.
  • Vaskemaskine op 650 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Johnson 70 VRO
  • #1   12. sep 2012 smid den over til mekanikles smiley Han skal nok fixe den for dig smiley

  • #2   12. sep 2012 Ujævn gang kan skyldtes mange ting.
    Tændrør, skidt i en karburator, uens kompressionstryk, manglende synkronisering osv. osv.
    Du kan jo selv hurtigt sætte nye tændrør i, og tage en kompressionsmåling.
    Gearolie kan du også meget nemt skifte. Og med bare lidt værktøj, ja så er skift af impeller faktisk også en nem opgave.
    Har for en del år siden brugt http://www.tjmarine.dk/ til at lave en synkronisering af en 60HK VRO motor. Og den kørte også meget ujævn. Men efter han brugte en times justering, kørte den som en mis.
    Bemærk at det kølevand der kommer ud gennem sladrehullet, er kølevand før din termostat, og vil derfor altid føles koldt. Så det er helt ok.
    I dit topstykke, ret tæt på temp.føleren, har du et lille hul med indv. gevind.
    Her kan du købe (Biltema )et fjern-instrument ( termometer ) incl. føler som passer ned i dette gevindhul. Så kan du se den aktuelle temperatur på motoren, samt se når din termostat åbner og lukker. Dette har jeg brugt på de sidste mange påhængsmotorer jeg har kørt med. Også min nuværende 50HK VRO kører med dette.


  • #3   12. sep 2012 Tak for svarene! smiley På min gamle motor, som jeg elskede højt, en Mercury 40 ELO, var vandet i sladrestrålen dejlig varmt. Jeg brugte det altid til at vaske hænder, når jeg skyllede motoren igennem efter en sejltur:-) Jeg har desværre ikke synderligt begreb om hvad der er hvad i sådan en påhængsmotor, så jeg har højest en mistanke om hvor termostaten sidder. Skift af impeller, olie og tændrør ville jeg meget gerne lære at gøre selv, men jeg er både bange for at brække boltene, samt aner ikke hvor jeg skal starte og slutte:-S Tændrør kan jeg dog håndtere;-) Ham Mekanikles, hvor i landet holder han til? Og hvordan får man fat i ham?

  • #6   12. sep 2012 Og en kompressionsmåling her.
    http://www.youtube.com/watch?v=eSmNMWTDtZE


  • #7   12. sep 2012 tusind tak, det er dejligt så hjælpsomme folk der er her:-)

  • #8   16. sep 2012 hej ven
    jeg var ude og afprøve en johnson 70 som jeg ville købe mage til din for mange år siden og ringede til min ven somvar evinrude forhandler og mekanikker for at checkke stelnummer samt få lidt info om modellen og det første han sagde var

    Går den meget dårligt i tomgang og går i stå ????

    Jeg svarede JA og han sagde at det ikke var noget problem at fixe for det var en kendt fejl ved denne model, herefter købte jeg den og tog den ned til min ven som fixede karburatoerne samt afmonterede olie blanderen og monterede powertrim på den og jeg sejlede herefter ca 4 år med denne motor uden problemer overhovedet hvorefter jeg solgte båd og motor og den sejler stadig
    så jeg kan kun sige at det er en skide god og stærk motor der er rimelig økonomisk hvis den er passet. Jeg kan også fortælle mht økonomi at jeg herefter købte en båd med en yamaha 115 V 4 og den brugte ca det dobbelte i benzin øv øv så derfor udskiftede jeg den med en Ny evinrude E-Tec 115 og 1 år efter til en Evinrude E-Tec HO 115 så nu havde 130 hk og denne bruger tilnærmelsesvis det samme som den gamle 70 hk.
    MVH. Hasse


  • #9   16. sep 2012 Så vit jeg husker rensede han karburetoerne og satte nye pakninger i så gik den fint i tomgang men HUSK at afmontere olieblanderen og bland selv olién i manuelt så holder den meget længere

  • #10   16. sep 2012 Nu er der jo skrevet utrolig meget vedr. skræk og advarsel om VRO pumper fra OMC. Men hvis VRO pumpen er i en fin stand, er der ingen grund til at slå dette system fra. Pumpen har jo den funktion, at den tilsætter den givne mængde olie i.h.t. motorens ydelse. Dette justerer den selv, og blander fra ca. 1% til 2%. Så teknisk set, vil du opnå en renere forbrænding med en VRO, frem for at blande en 2% selv.
    Årsagen til at mange mener at VRO er noget skrammel, er 99% af gangene fordi deres alarm system ikke virker, eller er koblet fra. Hvis så motor brænder af grundet manglende olie, eller lav olieflow ( og ingen alarm ), ja så får VRO systemet bare skylden.
    Så hvis dit alarm system virker, og VRO pumpen er tæt, motor kommer til at køre fin, ja så behold du bare den VRO pumpe som den er.


  • #11   16. sep 2012 Kender ikke noget som hedder UNIFAFE. Hvad er det ?
    Og hvor kan man på nettet finde, at OMC anbefaler at man fjerner VRO efter 8 til 10 år. ???

    Men læs lige denne her Leif.
    http://continuouswave.com/whaler/reference/VRO.html


  • #12   16. sep 2012 Har selv en 70 hk evinrude af samme type. Motoren er stærk og kører godt. Har også pillet VRO- systemet fra. Kan kun anbefales.

  • #13   17. sep 2012 Att. Kim C
    Lad nu være med at spille så helvedes klog det er jo temmelig tydeligt at du ikke ANER hvad du snakker om jeg har personligt set flere 70 hk johnson / evinrude brække sig fordi at oliepumpen var ustabil efter mange års brug og blev rådet til af afmontere den og hvis en OMC forhandler anbefaler at afmontere pumpen så skal du sgu ikke spille smart og skrive det modsatte ???? jeg har fulgt dine kommentarer og har set at du skriver bedre vidende og negativt om ALT hvad andre råder til og det er da skide synd for de mennesker der har en og iøvrigt har du selv skrevet på din side at du selv har haft en 50 HK Johnson fre 1097 der har fået pillet vro systemet af i sverige så vær venlig at lade med at komme med dumme kommentarer


  • #14   17. sep 2012 Kontrtollstrålen er som regel fiselunken eller kold men hvis du mærker på det vand der kommer ud fra udstødningen oppe på benet skal det være håndvarmt ellers kan der være at termostaten er pillet ud og det er ikke så fedt for så får motoren jo aldrig en ordentlig driftstemperaur
    MVH. Hasse


  • #15   17. sep 2012 Tak for de mange gode råd:-) En lille bøn! Vær nu søde at tale pænt til hinanden! Jeg tror alle skriver i den bedste mening:-)
    Mange hilsener: Jens


  • #16   17. sep 2012 Hej Jens og god morgen
    Ja det er da rigtigt at vi skal tale pænt til hinanden men jeg så sgu bare RØDT da jeg læste hvad han havde skrevet for det var jo total misvisende og har har jo oven i købet selv en 50 hk Johnson hvor vro `en er afmonteret og så sidder han alligevel og skriver sådan noget " GYLLE " men nok om det,

    Det er lidt ærgeligt at du bor så langt væk for jeg kender da et par kompetente johnson / evinrude mænd her på Sjælland men PAS PÅ hvem du lader rode med din motor med mindre det er en autoriseret Johnson / Evinrude mand for der er alt for mange plattenslagere der siger at de kan en masse men du risikerer bare at gøre ondt værre.
    Jeg håber at du får styr på din motor
    MVH. Hasse


  • #17   17. sep 2012 Helt ok Jens.
    Jeg skal nok lade være med i denne tråd, at kommentere den store NEJ-hat som Hasse åbenbart må have på p.t.
    Men du kan jo evt. følge op med løbende status på maskinen, efterhånden som du får den serviceret.


  • #18   17. sep 2012 Att Kin C
    Jeg har da ikke nogen nej hat på men du kan da ikke anbefale at han beholder sin VRO på såen en gammel motor når du selv har fået afmonteret din på en noget nyere motor og eter at jeg har læst mange af de kommentarer du har skreevt på andres sider så er de da vist DIG der har en nej hat på men NOK om det
    Der er ingen grund til at spamme mere på denne side.

    Jens hvis du har mod på at køre en tur til sjælland med din motoe så kender jeg en der kan kikke på den og afmontere din VRO.
    MVH Hasse


  • #19   17. sep 2012 MVH. Hasse

  • #20   17. sep 2012 Jeg har lige fået denne mail fra Kim C men jeg kan ikke svare ham da han har blokkeret mig så jeg sender hans mail in her og svarer ham her !! jeg håber at det er OK

    Ved ikke lige, hvad der pissede dig så kraftigt op i nat vedr. en ellers rolig debat om en motor med VRO.
    Men ord som "helvedes smart", "du aner ikke hvad du snakker om", "dumme kommentarer", "skriver sådan noget gylle"..............og hvad har vi ikke, kan du sgu` sende via direkte besked til mig, frem for at lukke så meget pis af, midt om natten.
    Den motor jeg har nu, er rigtigt set uden VRO. Dette er afmonteret i Sverige af tidligere ejer, og årsag ved jeg ikke. Og jeg har da ingen tanker om at købe olietank og ny VRO pumpe til denne, når den kører fin uden. Men var den med VRO da jeg købte den, ja så blev den da siddende, hvis den virkede ok, og alarm system virkede. Så at blande min motor uden VRO monteret ind i din debat, har jo ikke en skid med sagen at gøre. Jeg har jo ikke afmonteret den.
    Som jeg vedhæfter i et link, er der for og imod VRO. Men at VRO mange gange får skylden for at motorer brækker ned. Så at påstå at jeg så lukker gylle ud, ja det er jo så din mening. At du kender en båd mekaniker som har sin egen mening, fred da med det, og helt ok. Der findes jo så også de mekanikere som har en modsat mening.
    Næste gang du kommer så meget op i Det Røde Felt, så tænkt dig lige lidt om, inden du skriver på dette forum, med så stor en NEJ HAT på.
    Jeg har aldrig svinet nogen til her på dette forum, men det skal jeg dæleme da godt nok love for, at du er ekspert

    -jeg skrev beskeden HER for det var her srørgsmålet blev stillet og så syntes jeg at dit råd var så dårligt at folk da skulle advares for jeg vil da gerne gentage hvad jeg skrev for jeg MENER sgu at du ikke har nok videnom dette til at kunne give et seriøst råd .
    Jeg er overhovedet ikke expert og jeg roder kun meget lidt med mine motorer efter jeg har snakket med en professionel og eller bliver den ceckke at en profesionel og IKKE af en eller anden sidegade klamphugger der TROR at han ved det hele
    Havde du ikke blokkeret mig så havde jeg svaret dig direkte men nu kan ALLE da se hvad du åbenbart ikke ville have at de andre skulle se men det er du selv ude om.
    Hav en god dag
    Hasse


  • #21   17. sep 2012 Hasse: Du beskriver dig selv som en drengerøv. Og ja, man må sige du opfører dig også sådan lige nu.
    Og ja, du er blokkeret.


  • #22   17. sep 2012 tjaaaaa men jeg vil ikke være flabet og skrive min ærlige mening om dig for jeg tror såmænd du har problemer nok hej hej og hav en god dag







  • #23   17. sep 2012 Sørgelig læsning.

    Hvorfor er det, at vi andre ikke kan have et forum med en god og hjælpsom tone? Trist.

    (-og en skam at moderator ikke bare fjerner den slags pr. automatik...)


  • #24   17. sep 2012 ja det er da en god ting at folk kan hjælpe hinanden med nogle BRUGBARE informationer men hvis man ikke har noget BRUGBART at komme med BØR man
    tige stille istedet for at give forkert info som man i sidste ende ikke kan stå ved.
    MVH. Hasse


  • #25   18. sep 2012 Nu kan Kim's råd jo være lige så brugbart som dit Hasse.

    Og derfor behøver du jo ikke tale så personligt nedladende, som du desværre ser dig nødsaget til, men istedet argumentere sagligt. - Som Kim i øvrigt gør med sin henvisning til en, der rent faktisk har beskrevet systemet meget detaljeret.

    God dag


  • #26   18. sep 2012 Att. Jacob
    Had er det for noget ævl ????? Kim skreeeeev og anbelalede at lade en mere end 10år gammel VRO sidde istedet for at afmontere den og DET er sgu da ikke en skid brugbart men jeg kan da sagtens se at i to er pot og pande men jeg er hamrende ligeglad for det var en FORKERT info hn kom med og så er den IKKE længere
    MVH. Hasse


  • #27   18. sep 2012 Jeg giver op Hasse.

    Ha' en go' dag


  • #28   18. sep 2012 att:Jacob
    Ja men jeg håber da også at du får en dejlig dag hej hej
    MVH. Hasse


Kommentér på:
Johnson 70 VRO

Annonce