595 visninger
|
Oprettet:
Prissætning {{forumTopicSubject}}
Jeg har en Ryds Hajen i virkelig flot stand med 40hk motor samt hjælpemotor, synet trailer og alt muligt andet herligt, men jeg er lidt i tvivl om prissætningen på sådan en - kan se der er annoncer fra alt mellem 35 og 50 - hvad er sådan en reelt værd?
pft
mar 2014
Følger: 4 Følgere: 80 Både: 1 Emner: 19 Svar: 1.390
Bådkøbere er meget afhængige af vejret. Den Jofa Winth jeg havde, satte jeg til salg på den 1. forårsdag og fik 300 visninger på 3 dage, inden den var solgt. Og jeg havde 2 på venteliste.
Din annonce kunne nok trænge til lidt flere gode fotos, så man kan se stand og hvordan den ser ud indeni.
At du har trailer med er et plus, men hvordan er stand på motor? Umiddelbart virker 40hk lidt undermotoriseret til en HT båd i den størrelse, specielt hvis den er lidt træt?
Har du den på guloggratis, facebook og DBA? Bådforum alene er nok ikke det bedste salgsmedie, de fleste af os har jo en båd i forvejen og sjældent plads til een mere
aug 2021
Følger: 10 Følgere: 18 Emner: 2 Svar: 3
Nye billeder er på vej, standen på motoren er rigtig fin, den kører rigtig godt og blev serviceret i vinters (også ekstra motoren) Jeg har sat den på facebook også
mar 2014
Følger: 4 Følgere: 80 Både: 1 Emner: 19 Svar: 1.390
Sørg for at få nogle gode billeder, både ude og inde. Og med motorhætten af også. Har båden skader skal du også være ærlig omkring det, men lad være med at skrive det som det første, eller lægge det først i albummet
Mht motor så skriv nogle flere detaljer, er det en 4takter eller en 2takter? Hvad mærke og ca årgang, også gerne service historik (impeller) hvis du har den. Tag evt video hvor den kører og læg det op også
Din ekstra motor skal du nok kalde en trolling motor i stedet for en hjælpemotor, ellers lyder det lidt som om den store motor ikke kan klare det
Hvis ellers du kan bruge det til noget, fik jeg 27.000 for min jofa for 2 år siden, incl nysynet 750kg trailer.
Båden var fin, men med aldersrelateret brug og med en 2 cylinderet 2-takter fra 80'erne, så den larmede godt. Det hele spillede dog og der var en næsten ny skrue på, nymalet i bunden, ny impeller og i det hele taget lige til at smide i vandet. Så alt i alt nok ret lig din?
Det var så lige efter folk var sluppet ud af første coronavinters nedlukninger og jeg havde indtryk af der var en masse der skulle indhentes. Jeg ville nok kunne have fået et par tusind mere ved at vente, men jeg havde brug for pengene til et andet projekt og ville hellere lave en god handel for alle parter.
aug 2021
Følger: 10 Følgere: 18 Emner: 2 Svar: 3
Jeg har en video fra sidste tur hvor man kan høre den spinne som en missekat så den kommer også op.
maj 2008
Følgere: 48 Både: 1 Emner: 16 Svar: 2.076
Den sælger dårligt, hvis båden er beskidt og det flyder med alt muligt.....
mar 2014
Følger: 4 Følgere: 80 Både: 1 Emner: 19 Svar: 1.390
1) Hvad er motorens fabrikat (Yamaha?) - tag evt et billed af den med motorhjelmen på også
2) Har den fået skiftet impeller i din tid? Tag evt billede/video af den kører så man ser kølestrålen
3) tag flere billeder indefra, der er kun eet billede af førerpladsen, og den ser faktisk lidt rodet ud med puder osv bag styrepulten. Hvordan ser kabinen ud, er der hynder og måske et bord?
Husk billederne skal tiltale køber og få ham til at komme og se din båd
Prissætning