{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
711 visninger | Oprettet:

Motor sætter ud i tomgang {{forumTopicSubject}}

Hej
Jeg har en kabinebåd med en 60 HK Johnson 2T fra '91 med styrepult styring. Den starter fint, og kører fint i frigear. Men når jeg sætter den i gear, i tomgang, sætter den ud efter 5-10 sek. Der er ingen problemer med at den sætter ud, når jeg øger omdrejningerne (gasser op). Motoren kan sagtens startes efterfølgende. Det er mest udtalt når jeg går fra frigear til at sætte i gear i tomgang, altså ikke særlig udtalt når jeg går fra høje omdrejninger til tomgang. Ovenstående sker såvel med kold motor, som med gennemvarm motor.
Har i ideer til, hvad der er galt, hvad jeg gør ved det.? Hvor går jeg igang med at fejlfinde?
Jeg skal måske lige nævne at min tekniske kunnen ikke rækker til f.eks. at adskille karburatorer, men jeg kan godt sætte en kompressionstester på smiley
Mvh Thomas


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Problemer med køleskab 1.125 kr.
  • Hjælp til opsætning af TV på væg 500 kr.
  • 2 stk grille - en Weber kul grill med bord og en CharBroil gas grill med 6 tændere 700 kr.
  • Elektrikker 500 kr.
  • Installation af opvaskemaskine 1.000 kr.
  • Køleskab køler ikke 1.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Motor sætter ud i tomgang
  • Jonatan K
    Jonatan K Tilmeldt:
    maj 2020

    Følger: 1 Svar: 3
    #1   16. maj 2020 De fleste 2T motorer har to justerings skruer på karburatoren. En for høj hastighed og en for tomgang. Der skal formentlig bare juristernes på den sidstnævnte. Hvis du stadig kan se teksten plejer den at hedde idle.

Kommentér på:
Motor sætter ud i tomgang

Annonce